Wielka Fabryka Elfów Online

Jak tworzyć własne materiały dydaktyczne?




Każdy z nas lubi korzystać na zajęciach z materiałów edukacyjnych najlepszej jakości. Cenimy profesjonalnie opracowane pomoce dydaktyczne z ładnymi i nowoczesnymi grafikami. Chętnie sięgamy po gotowe materiały, aby prowadzić fantastyczne zajęcia. Co jednak zrobić jeśli nie udaje nam się znaleźć tego, czego potrzebujemy lub nasze ulubione materiały straciły trochę na atrakcyjności? Zawsze możemy stworzyć własne pomoce dydaktyczne! Przekonaj się jakie to proste! 



Grupa docelowa 
Zacznij od ustalenia tego, dla kogo chcesz opracować materiały. Kto będzie odbiorcą twoich materiałów? Dzieci, nastolatki czy może menedżerowie szlifujący biznesowy angielski? Tworzenie wszystkiego dla wszystkich to kiepska strategia. Pamiętaj, że karty pracy dla dzieci będą się różniły od tych dla dorosłych kolorystyką, grafikami, czcionkami, ilością i rodzajem zadań. Precyzyjnie określ swoją grupę docelową i do niej dostosuj wygląd materiałów. 

Pomysły 
Jeśli masz głowę pełną pomysłów, to tworzenie własnych materiałów edukacyjnych pozwoli ci je realizować jeden po drugim i czerpać z tego mnóstwo frajdy. Być może potrzebujesz nowych materiałów na bieżąco i twój codzienny plan zajęć pokaże ci jaką tematykę opracować. A może lubisz mieć wszystko zaplanowane dużo wcześniej i kalendarz roku szkolnego wraz z nietypowymi świętami (np. Dzień pizzy) będzie dla ciebie najlepszą inspiracją? Czasami warto po prostu odświeżyć swoje ulubione i sprawdzone materiały poprzez dodanie nowoczesnych grafik i zmianę kolorystyki.  
 
Czas 
Nie obawiaj się, że opracowywanie własnych materiałów dydaktycznych zajmie ci dużo czasu. Polecam ci korzystanie z generatorów, które w kilka kliknięć wyczarowują dokładnie to, czego potrzebujesz na zajęcia. W internecie znajdziesz całe mnóstwo bezpłatnych generatorów krzyżówek, labiryntów, puzzli, wykreślanek, pisania po śladzie, kodów QR, itd.  

Canva 
Jeśli jeszcze nie korzystasz z tego wspaniałego narzędzia, jakim bez wątpienia jest Canva, to najwyższa pora, aby je poznać. Canva to bardzo intuicyjne narzędzie idealne do tworzenia wszelkiego rodzaju materiałów edukacyjnych. Możesz w bardzo łatwy i szybki sposób tworzyć swoje materiały edukacyjne wykorzystując grafiki, zdjęcia, kształty, czcionki, a nawet gotowe szablony z Canvy. Wersja bezpłatna programu oferuje mnóstwo możliwości, a dodatkowo nauczyciele mogą się ubiegać o bezpłatny dostęp do wersji Pro („Canva dla szkół”).  

Prostota 
Często mniej znaczy więcej. Kiedy projektujesz własne materiały na zajęcia staraj się unikać zbędnych ozdobników, które będą niepotrzebnie odwracać uwagę uczniów od meritum. Bałaganowi na karcie pracy mówimy stanowcze „nie”. Skup się na tym, aby materiały były przejrzyste i zrozumiałe dla kursantów. Zwróć szczególną uwagę na czcionki. Młodsze dzieci często nie potrafią odczytać słów napisanych ozdobną czcionką.  

Wielokrotne użycie 
Pamiętaj, że warto tak zaplanować materiały edukacyjne, aby służyły nam przez długi czas. Nie marnuj czasu na tworzenie perfekcyjnej karty pracy, którą wykorzystasz wyłącznie z jednym uczniem na jednych zajęciach. Staraj się tworzyć uniwersalne materiały, które wykorzystasz z różnymi grupami. Na przykład możesz umieścić na stronie A4 kilka grafik przedstawiających codzienne czynności. Młodsze dzieci będą mogły nazywać te czynności, a starsze układać z nimi całe zdania lub nawet opowiadanie. Jedna kartka A4, a tyle możliwości!  

Laminowanie 
Warto laminować materiały edukacyjne, aby służyły nam przez długi czas. Oszczędzamy w ten sposób papier i tusz unikając ciągłego dodrukowywania pogniecionych kartek. Pamiętaj także, że uczniowie mogą pisać markerami suchościeralnymi po zalaminowanych kartkach. Po zakończonej pracy ścieramy marker ręcznikiem papierowym i kartki są natychmiast gotowe do wykorzystania przez kolejną grupę.   

Sztuczna inteligencja 
Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa rewolucja, która już teraz ma i będzie miała coraz większy wpływ na pracę nauczycieli. Pojawiają się liczne nowe narzędzia, dzięki którym przygotowanie materiałów na zajęcia staje się łatwiejsze i jeszcze mniej czasochłonne. Warto śledzić nowinki, brać udział w szkoleniach i oglądać tutoriale na YouTube. Zainwestowany czas w naukę nowych umiejętności zwróci się bardzo szybko. Marzenia nauczycieli o jakościowych, pięknych i nowoczesnych materiałach edukacyjnych wygenerowanych w kilka minut czy nawet sekund stają się właśnie rzeczywistością! 



Dlaczego warto tworzyć własne materiały edukacyjne? 

Oszczędzasz czas 
Przeszukiwanie zasobów internetowych w poszukiwaniu gotowców, których potrzebujesz potrafi zajmować mnóstwo czasu. Nawet jeśli znajdujesz odpowiednią tematykę, to i tak okazuje się, że dana karta pracy będzie zbyt trudna lub zbyt łatwa dla twoich uczniów. Więc szukasz dalej i znowu marnujesz czas. Zamiast tego możesz przygotować coś swojego, co zajmie mniej czasu i będzie dokładnie odpowiadało twoim potrzebom.  

Masz pełną kontrolę 
To ty decydujesz, co przygotujesz i o jakiej tematyce. Być może doskonale wiesz czym interesują się twoi uczniowie lub jaki bohater, bajka, film lub gra jest aktualnie ich numerem jeden. Uczniów bardziej zainteresują materiały stworzone z myślą o nich. Dzieci z całą pewnością bardziej zaangażują się w naukę jeśli na kartach pracy znajdą swoje ulubione postaci. 

Uatrakcyjniasz swoje zajęcia o nowe technologie 
Przygotowując własne materiały dydaktyczne możesz od razu pomyśleć o zintegrowaniu ich z interaktywnymi narzędziami edukacyjnymi. Uczniowie bardzo lubią grać w gry edukacyjne, rozwiązywać zadania online, oglądać filmiki czy skanować kody QR. Zadbaj o to, żeby we wszystkich twoich materiałach były używane te same grafiki i treści. Jeśli połączysz swoje fizyczne karty pracy z grami edukacyjnymi i ćwiczeniami online, twój uczeń otrzyma spójne i prawdziwie nowoczesne materiały motywujące do nauki. 

Twoje materiały są aktualne i na czasie 
Świat zmienia się w zawrotnym tempie. W pracy nauczyciela zwłaszcza podręczniki bardzo szybko się dezaktualizują. Na pewno to znasz: grafiki w podręczniku przedstawiające ludzi w ubraniach, których dzisiaj się nie nosi, korzystających z gadżetów, które od dawna nie są w użyciu. W swoich materiałach możesz odnosić się do aktualnych wydarzeń i najnowszych informacji. Możesz przedstawiać dzisiejszą rzeczywistość zrozumiałą dla współczesnych uczniów. 

Rozwijasz się i zdobywasz nowe umiejętności 
Jako nauczyciel nie tylko nauczasz innych, ale też stawiasz na ciągłe samodoskonalenie i rozwój. Tworzenie własnych materiałów to świetna okazja do poznawania nowych narzędzi i zdobywania nowych umiejętności. Twoja praca nigdy cię nie znudzi, bo zawsze będzie coś nowego do opanowania i wprowadzenia na zajęcia. Swoją pasją do ciągłego uczenia się zarażasz swoich uczniów! Być może rozpiera cię duma, że tworzysz coś wartościowego i przydatnego. A może zwyczajnie masz z tego frajdę i lubisz kiedy coś ci się udaje. 


Tworzenie materiałów edukacyjnych może przynieść wiele korzyści zarówno nauczycielowi jak i uczniom. Warto poznawać nowe narzędzia, które oszczędzają czas w pracy i dzięki którym tworzymy dokładnie takie materiały dydaktyczne, jakich aktualnie potrzebujemy. Tworząc autorskie materiały inwestujesz w jakość edukacji, pogłębiasz motywację uczniów i realnie wpływasz na efektywność nauki. A kiedy Twoi uczniowie chętnie pracują z Twoimi materiałami na zajęciach i mówią, że chcą jeszcze raz zrobić jakieś zadanie, to czujesz, że to jest to! 


[Autorka artykułu: Iwona Iryszek, iwona.iryszek@gmail.com]